fbpx

Svarbiausi Veiksniai Turintys Įtakos NT Turto Vertei

Atliekant turto vertinimą iškyla klausimas, kurie veiksniai labiausiai įtakoja nekilnojamojo turto rinkos vertę. Sunku vienareikšmiškai išskirti, kurie veiksniai daro didžiausią įtaką, bet dažniausiai sutinkama, kad svarbiausi veiksniai yra: būsto lokacija, turto būklė ir rinkos situacija. Pakalbėkime apie šiuos veiksnius plačiau.

Būsto lokacija

Vienas pirmųjų kriterijų apie, kuriuos pagalvojame rinkdamiesi būstą – būsto lokacija.

Būsto vertė, didžiąja dalimi priklausys nuo turto lokacijos. Butas didžiųjų miestų centre gali būti pora kartų ar net kelis kartus brangesnis už tokios pačios būklės butą mažame miestelyje. Tai nulemia žemės sklypo vertė, kuriame yra būstas, kraštovaizdžio ypatumai, socialinė infrastruktūra, teritorijos vystymosi perspektyvos.

busto lokacija

Turto būklė

turto bukle

Kitas lengviausiai pastebimas veiksnys – turto būklė. Turime puikią būsto lokaciją, du namai vienas šalia kito, vienas naujos statybos, pilnai įrengtas, nereikalauja jokių papildomų investicijų ir šalia esantis, kuriam reikalingos papildomo investicijos: laiptinės nusidėvėję, bute senai atliktas remontas. Natūralu, kad naujojo būsto vertė, bus didesnė, negu senojo, nors būstai yra toje pačioje lokacijoje.

rinkos situacija

Nekilnojamojo turto rinkos situacija nėra pastovi. Kinta kreditavimo sąlygos, ekonominė situacija ar atlyginimų kaitą, kas turi įtakos pardavėjui bei pirkėjų elgesiui. Sąlygas diktuoja ir siūlomų būstų pasiūla ir paklausa rinkoje. 

rinkos situacija

Kiti turto vertei įtakos turintys veiksniai

Be būsto lokacijos, turto būklės ir rinkos situacijos yra ir kiti veiksniai turintys įtakos turto vertei:

  • Šildymo sistema – ar yra naudojamas autonominis šildymas ar šildymas, pagal individualius poreikius;
  • Bendras būsto plotas bei išplanavimo sprendimai. Koks yra kambarių skaičius ir kokie kambarių plotai, langų išdėstymas bei erdvių šviesos pakankamumas; 
  • Jeigu tai butas ar namo dalis, svarbus ir aukštas, kuriame yra būstas bei langų orientacija pasaulio šalių atžvilgiu;
  • Buto eksploatavimo išlaidos – mokesčiai, namo priežiūra;

Ar turto vertei turi įtakos įsigijimo kaina?

Tenka išgirsti klausimą: ar turto įsigijimo kaina turi įtakos nustatant turto vertę? Deja, turto įsigijimo kaina neturi įtakos parduodant būstą. Todėl netgi investavus į buto remontą, gali tekti nusivilti. Rinkos situacijai diktuojant sąlygas, galite ir nesulaukti sandorio už norimą kainą ir parduoti būstą už tokią kainą, kokią tą dieną sutiks mokėti pirkėjas.