fbpx

Ką reikia žinoti apie Nekilnojamojo Turto vertinimą?

Daugybė nekilnojamojo turto pirkimo ir pardavimų sandorių yra sudaromi kiekvienais metais. Tikriausiai vienas iš pirmųjų klausimų iškylančių yra turto vertės įvertinimas. Ką apie tai reikia žinoti?

Kas yra turto vertinimas?

Turto vertinimas – tai turto vertės nustatymas pagal atitinkamą turto arba verslo vertinimo metodą. Turto vertinimo esmė yra suteikti objektyvią ir nešališką išvadą apie turto būklę bei tikėtiną piniginę vertę rinkoje.

Kada turto vertinimas yra būtinas?

Turto vertinimas yra būtinas tiems, kurie planuoja įsigyti būstą, skolinantis pinigų iš banko. Turto vertinimas bankui padeda nustatyti, kokią pinigų sumą ir kokiomis sąlygomis skolinti bei įvertinti pinigų skolinimo riziką, paskolos gavėjui tapus nemokiam. Taigi, prieš bankui teikiant paskolą, jis turi įvertinti ar paskolos gavėjui tapus nemokiam, bankas pardavęs įkeistą turtą, galės padengti patirtas sandorio išlaidas. Tuo atveju, jeigu parduodate būstą ar perkate iš nuosavų lėšų, turto vertinimas nėra būtinas. 

Kokie yra turto vertinimo etapai?

Yra išskiriami keturi pagrindiniai turto vertinimo etapai:

nt vertinimo etapai
  1. Pirmiausiai, atsižvelgiant į vertinamo turto tipą yra nustatoma, kokių dokumentų reikės turto vertinimui. 
  2. Sekantis žingsnis – turto apžiūra. Šiame etape yra apžiūrimas ir nufotografuojamas vertinamas turtas. Turtas yra apžiūrimas tiek iš išorės tiek iš vidaus. 
  3. Atlikus turto apžiūrą ir gavus visų reikalingų dokumentų kopijas rengiama turto nustatymo ataskaita. 
  4. Paruošus turto vertinimo ataskaitą, parengtas dokumentas yra įteikiamas užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui. 

Kokie dokumentai reikalingi vertinant nekilnojamąjį turtą?

Nekilnojamojo turto vertinimo proceso sklandumui užtikrinti, labai svarbu pasirūpinti reikiamais dokumentais. Svarbiausi dokumentai – identifikaciniai, iš kurių būtų galima nustatyti turto savininkus, turto dydį, išsidėstymą bei adresą. Jeigu neturite oficialių dokumentų, nurodančių šią informaciją, šiuos dokumentus galite gauti VĮ Registrų centre. 

Jeigu yra vertinamas butas, svarbu turėti ir kadastrinių matavimų bylą. Jeigu butui priklauso ir privati žemės sklypo dalis, kaip pvz.: parkavimo vieta, tuomet vertintojui reikalinga pateikti ir žemės sklypo kadastrinių matavimų planą. 

Taip pat reikalingos ir būsto vidaus ir išorės nuotraukos. 

Jeigu turima, pridėti papildomus dokumentus, kurie galėtų padėti: projektai, leidimai ir pan. 

Visus minėtus dokumentus turi pateikti turto vertinimo užsakovas. 

Kiek vidutiniškai trunka turto vertinimas?

Ataskaitos paruošimas užtrunka nuo 2-4 d.d priklausomai nuo vertinamo turto apimties, vertinimo tikslo ir sudėtingumo. Taip pat, būna atvejų, kai turto vertinimui reikalingi dokumentai yra netvarkingi, neregistruoti ar pamesti. Tokiu atveju jų suradimas ar sudarymas gali trukti iki 20d. Todėl norint sutaupyti laiko, būtina paruošti reikalingus dokumentus ir kitą reikalinga informaciją iš anksto. 

Ar turto vertintojai į vertinimo ataskaitą įtraukia ir kilnojamąjį turtą (baldai, buitinė technika)?

Turto vertintojai nevertina baldų ir buitinės technikos, esančios vertinamame būste. Vertinamas yra tik nekilnojamasis turtas: sienos, grindys, lubos, langai, durys, komunikacijos, inžinerijos sistemos.

Savarankiškas turto vertinimas

Jeigu turtą parduodate, tuomet užteks ir paprasto turto vertinimo. Iškyla klausimas: ar turto vertinimą galiu atlikti pats? Taip, tačiau turto vertinimas, atliktas profesionalų, užtikrins kuo maksimalesnį ir objektyvų tikslumą vertinant svarbiausius kriterijus. Be to, profesionaliai atliktas turto vertinimas gali padėti pardavimo metu, parodant potencialiems pirkėjams, kad jiems būtų galima greičiau nuspręsti ar siūlomas sandoris ir sąlygos yra tinkamos.  

Jeigu visgi nusprendėte turto vertinimą atlikti pats, tuomet Jums reikės atlikti turto vertės analizę. 

Kaip atliekama turto vertės analizė? 

Rekomenduoju atlikti turto vertės analizę remiantis NT skelbimais. Tai gana paprastai atliekama analizė, kurioje pirmiausiai svarbu išryškinti svarbiausius parduodamo būsto kriterijus. 

Būsto vertinimo kriterijų pavyzdžiai:

  • Būsto lokacija
  • Pastatymo metai
  • Kvadratūra
  • Kambarių skaičius
  • Šildymo būdas
  • Pastato tipas

Iškėlę svarbiausius NT kriterijus, ieškokite butų ar namų kuo labiau atitinkančių Jūsų turimam būstui, pagal svarbiausius kriterijus. Pagrindinis orientacinis kriterijus turėtų būti būsto vieta, todėl pirmiausiai analizuokite analogiškoje vietoje ar šalia esančius būstus. 

Atkreipkite dėmesį ir į skelbimų patalpinimo laiką. Jeigu matote, kad skelbimas seniai patalpintas ir vis dar aktyvus, kas gali reikšti, kad būstas pardavinėjamas ilgai, galite daryti išvadą, kad nustatyta būsto kaina yra per didelė. Jeigu būstas buvo parduotas greitai, galite manyti, kad norima kaina buvo priimtina pirkėjams. 

Kaip ir minėjau, turėkite omenyje, kad savarankiškas turto vertinimas gali būti klaidingas ir nustačius per didelę turto kainą, tai gali atbaidyti pirkėjus. Kitu atveju, nustačius per žemą turto kainą, sandoris Jums gali būti nenaudingas. Dėl to turite įvertinti ar turto vertinimą tikrai norite atlikti patys ar šį klausimą patikėsite profesionalams. 

Reikia pagalbos? Mielai Jums padėsiu. Drąsiai kreipkitės telefonu +370 (679) 78 929 , el. paštu [email protected] arba registruokitės nemokamai konsultacijai.