fbpx

Kokius Mokesčius Reikės Mokėti Pardavus Butą?

Pirmiausiai pakalbėkime apie atvejus, kada nekilnojamojo turto pardavimo pajamos nėra apmokestinamos:

  • 10 metų turto nuosavybės terminas. Jeigu nekilnojamąjį turtą nuosavybėje išlaikėte daugiau kaip 10 metų GPM (gyventojų pajamų mokestis) mokėti nereikia. Atkreipkite dėmesį į tikslią datą, kuomet įsigijote turtą, nes šis terminas skaičiuojamas nuo tikslios įsigijimo dienos. Valstybinė mokesčių inspekcija pateikia, kaip skaičiuojamas nuosavybės išlaikymo terminas.
  • 2 metus, tai buvo Jūsų deklaruota gyvenamoji vieta. Jeigu paskutinius dvejus metus, deklaravote savo gyvenamąją vietą parduodame bute ar name, Jums taip pat nereikės mokėti GPM.  
  • Gyvenamoji vieta deklaruota mažiau, nei du metai. Jeigu deklaravote gyvenamąją vietą parduodamame bute ar gyvenamajame name trumpiau nei 2 metus, tačiau per vienerius metus nusipirkote kitą būstą ir jame deklaravote gyvenamąją vietą, trumpai tariant, pardavimo pajamas panaudojote kito turto įsigijimui, Jūs taip pat galite nemokėti GPM. 
  • Turtas parduodamas už mažesnę kainą. GPM mokėti nereikia ir tiems, kurie parduoda turtą už mažesnę nei įsigijimo kainą. 
  • Remontuotas turtas. Jei turtą remontavote ir jo pardavimo kaina viršijo investicijų sumą (šiuo atveju turėsite pateikti tai įrodančius dokumentus)

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skaičiavimas, kurių pajamos buvo apmokestintos

Tų kurių situacija neatitinka aukščiau minėtų sąlygų, pardavus NT turės sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). GPM skaičiavimas:

GPM skaiciavimo formule

Taigi, jei jūs nupirkote butą už 10 000 eur, o parduodate jį tais pačiais metais už 15 000 eur, turėsite sumokėti apie 740 eur mokesčių (skaičiuojant, kad notaro išlaidos sieks apie 100 eur). Jei turtą rekonstravote, remontavote, tai taip pat gali sumažinti pelno, nuo kurio mokėsite GPM mokestį sumą, tačiau tam turėsite pateikti tai įrodančius dokumentus. Mokesčio apskaičiavimas pagal pateiktus duomenis:

GPM skaiciavimo pavyzdys

Mokesčio Tarifo pokytis, kai pardavimo pajamos viršija 120 VDU

Nekilnojamojo turto pardavimo pajamoms apmokestinti taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas, tačiau jeigu šių ir kitų su darbo santykiais nesusijusių apmokestinamųjų pajamų metinė suma viršija 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių dydžio (VDU) sumą, tuomet šį dydį viršijanti pajamų dalis apmokestinama taikant 20 proc. pajamų mokesčio tarifą. Į 120  VDU metinę pajamų sumą neįskaičiuojamos:

  • Individualios veiklos pajamos
  • Pajamos iš paskirstytojo pelno
  • Autoriniai atlyginimai, gauti iš darbdavio
  • Tantjemos 
  • Atlygis už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete, mažosios bendrijos vadovo (ne bendrijos nario) pajamos už vadovavimą.

Iki kada reikia sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM)?

Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą GPM turite sumokėti iki deklaracijos pateikimo termino pabaigos, t. y. metams, kuriais gautos pajamos, pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d.