Prieš ieškant būsto visuomet patariu klientams pasidaryti namų darbus, po kurių procesas visoms pusėms bus lengvesnis.
Patarimai prieš pirkimą
- Įsivertinkite savo finansines galimybes. Jei planuojate būstą pirkti su paskola, kreipkitės į kreditavimo įstaigas, užpildykite paraiškas ir pasikonsultuokite apie tai, kokią sumą kredito galėtumėte gauti jei būstą pirktumėt rytoj. Nors bankas neduos konkretaus atsakymo, prašys pradžioje išsirinkti turtą, tačiau bent jau sumos gaires tikrai sužinosite.
- Kai jau žinote savo finansines galimybes, galite paprasčiau įsivertinti, ką galite už tokią sumą įsigyti ir ateina laikas susidėlioti mintis apie pagrindinius būsto kriterijus: būsto lokacija ir būsto dydis.
Iškelkite sau klausimus, kurie padės nuspręsti apie būsto lokaciją
Ar svarbu gyventi miesto centre? Galbūt reikalinga ramybė, todėl reikėtų žvalgytis būsto priemiestyje? O gal reikalinga konkreti lokacija iš kurios darbas/mokykla/darželis būtų pasiekiami per kelias minutes?
Įvertinkite kokio dydžio būsta Jums bus reikalingas
Optimaliai įvertinti ateities planus ir laiką, kurį ruošiatės gyventi įsigytame turte. Pastebiu, kad dauguma jaunų žmonių perka nedidelius, 30-50 kv.m. butus maždaug 5 metų laikotarpiui, nes jie nėra tiek prisirišę prie gyvenamosios vietos, todėl atsižvelgia į turto likvidumą po kurio laiko norint jį parduoti/išnuomoti.
Jaunoms šeimoms perkant turtą, reikia atsakyti sau į klausimą apie šeimos pagausėjimą ir numatyti, kokiame laikotarpyje gali prireikti ir kiek prireikti miegamųjų kambarių, nes tokiame turte greičiausiai gyvensite ilgiau.
Būsto paieškos ir pirkimo procesas
Pradėkime nuo žingsnių vedančių link potencialaus būsto radimo.
Pirmiausiai apsvartykime klausimus dėl būsto įrengimo: Kiek turite laiko ir noro būsto įrengimui? Ar tuo rūpinsitės patys? Galbūt geriau norėtumėte jau pilnai įrengto būsto? Turėkite omenyje, kad už pilnai įrengtą būstą galite permokėti, tačiau nebūtinai turėsite laiko įsirenginėti patys.
Įsivertinus finansines galimybes ir nusprendus dėl būsto dydžio, įrengimo lygio ir lokacijos, pereikime prie būsto paieškos. Numatykite kur pradėsite ieškoti butų? Būsto paieška dažniausiai reikalauja skirti daug laiko tiek naujų objektų sekimui internete, tiek kiekvieno jų apžiūrėjimui gyvai. Įsivertinkite ir ar galite kompetentingai įvertinti būsto būklę bei realią kainą. Galbūt verta pasikviesti kartu ekspertus, kurie galėtų padėti?
Būsto įsigijimo procesas
Suradote patinkantį butą ar namą? Keliaukime prie sekančių žingsnių iki sėkmingo sandorio sudarymo.
1. Dokumentų tikrinimas. Išsirinkus turtą ar linkstant link preliminarios sutarties pasirašymo labai svarbu patikrinti ar būsto dokumentai yra tvarkingi, ar nėra skolų, ar turtas nėra areštuotas arba nėra kitų suvaržymų. Tai būtina padaryti prieš bet kokią būsto rezervaciją. Nepamirškite, kad rizikuojate didele pinigų suma, todėl jei kyla įtarimas, kad kažkokia informacija gali būti slepiama, siūlau nerizikuoti.
2. Vertinimas ir derybos. Išsirinkę turtą optimaliai įvertinkite, kokia gali būti padaryta nuolaida, kurią dar reikės ir argumentuoti. Siūlau argumentuoti savo kainos pasiūlymą, nes tik dėl to, kad jūsų nuomone turtas yra tiek vertas, vargu ar pavyks išpešti norimą nuolaidą. Taipogi, reikia atsižvelgti į turto vertintojo nuomonę, nes perkant su kreditu, bus reikalinga turto vertinimo ataskaita. Jei ataskaitos suma bus mažesnė nei sutarta kaina, skirtumą padengti reikės patiems.
3. Preliminarios sutarties pasirašymas. Svarbiausias momentas rezervuojant turtą yra aiški ir profesionali preliminari pirkimo-pardavimo sutartis. Svarbiausi punktai, kurie privalo būti aprašyti sutartyje:
- Turtas (adresas, unikalus numeris, kvadratūra);
- Pardavėjų bei pirkėjų duomenys;
- Nurodomas laikotarpis iki kurio privalo būti sudaryta pagrindinė notarinė pirkimo – pardavimo sutartis;
- Nurodoma perkamo turto kaina;
- Nurodoma, kuri šalis arba kokiomis dalimis įsipareigoja apmokėti notaro priskaičiuotas pirkimo – pardavimo sutarties sudarymo išlaidas;
- Aprašomi visi pardavėjo įsipareigojimai, kurie privalo būti įvykdyti iki sutarties pasirašymo;
- Apibrėžiama nekilnojamojo turto perdavimo pirkėjui data, kuri nebūtinai gali sutapti su sandorio data;
- Nurodomos sutarties nevykdymo sąlygos ir numatomos atitinkamos nuobaudos.
4. Kitas labai svarbus žingsnis – notarinio sandorio organizavimas. Užsakius sandorį notaras pateikia visą sąrašą dokumentų, kurie turi būti privalomai pateikiami norint sudaryti pagrindinę pirkimo – pardavimo sutartį. Perkant jums reikės pateikti kredito sutartį ir sekti šiais žingsniais:
- Įregistruoti nuosavybę. Pasirinkti laikotarpį, per kurį norite įregistruoti nuosavybę (1-10 d.d.)
- Po nuosavybės įregistravimo turėsite apdrausti perkamą turtą.
- Įkeitimas. Turėsite pateikti banko prašomus dokumentus hipotekos lakštui paruošti. Jei turite mažamečių vaikų ir tai bus turtas, kuriame gyvens vaikai, tuomet prireiks teismo leidimo
- Pasirašyti kredito sutartį su banku bei įkeisti hipotekos lakštą pas notarą. Hipotekos lakštą reikia įregistruoti Hipotekos skyriuje
- Galutinis atsiskaitymas su pardavėjais. Kai bankas bus pervedęs galutinę sumą pardavėjams už perkamą turtą, o pardavėjai pas notarą pasirašys pakvitavimą (patvirtinimas apie pilną atsiskaitymą), paskutinis žingsnis bus nunešti pakvitavimą įregistruoti registrų centre
- Sutarčių sudarymas su paslaugų teikėjais.
Kaip jau turėjote suprasti skaitydami šiuos žingsnius, turto pirkimo procesas tikrai nėra pats lengviausias procesas. Todėl jei abejojate savimi ir savo žiniomis, geriausiai kreiptis į brokerį, nes klaidos gali būti tikrai brangios.